Miejski Ośrodek Kultury

w Józefowie

Powrót do strony głównej
  • Start
  • Happening "Neozalipie"

HAPPENING "NEOZALIPIE".

Autor: Maria Uryga.
Termin wydarzenia 24.10 (sobota) godz. 11:00
Międzypokoleniowy projekt polegający na przeprowadzeniu warsztatów w szkołach oraz happeningu
miejskiego.
Cele i opis działania:
Happening „NeoZalipie” jest „wpisaniem” sztuki ludowej w przestrzeń miejską. Przeniesienie w czasie i przestrzeni zwyczaju ozdabiania wiejskich chat z końca X I X wieku na Powiślu Dąbrowskim, (zwłaszcza we wsi Zalipie)a także w innych regionach Polski jak: Kujawy, Kurpie ma na celu pokazać bogate dziedzictwo narodowe oraz „uniwersalność” sztuki ludowej, którą językiem sztuki współczesnej można pokazać w każdym miejscu i czasie. Happening „NeoZalipie” jest próbą nadania nowej jakości i estetyki zaprojektowanemu wnętrzu w przestrzeni miejskiej. Zapoznanie się z rękodziełem sztuki ludowej, z różnymi formami dekoratorskimi wiejskiego wnętrza mieszkalnego (zwłaszcza dekoracji kwiatami z bibuły i papieru) pozwoli uczestnikowi happeningu na wejście w proces tworzenia kultury bez barier i granic.
Happening „NeoZalipie” jest adresowany do każdej grupy wiekowej: dzieci, młodzieży, rodziców.
Happening „NeoZalipie” będzie wydarzeniem, do którego w ramach przybliżenia piękna sztuki ludowej będą przeprowadzone w szkołach trzy warsztaty prezentacje.
Samo wydarzenie spotkaniem, warsztatem, na którym uczestnicy wykonają kwiaty z bibuły i papieru. Następnie w trzech miejscach publicznych jak: biblioteka, urząd miasta, Miejski Ośrodek Kultury przygotowane bibułowe kwiaty, wycinanki z papieru posłużą do zmiany wnętrza, dekoracji, staną się koncepcją zaprojektowania wybranego pomieszczenia w stylu etno. Celem tego działania będzie też nadanie percepcji wizualnej nowej formy odbioru zastanej „rzeczywistości” we wnętrzu jak: meble, regały, kolorystyka ścian.
Wstęp wolny. Obowiązują zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub tel. 22 789 22 84.