IDEA FESTIWALU -TOAST BLUESOWY - LEP NA BLUESA

Festiwal „Lep na Bluesa” to jedno z ważniejszych wydarzeń bluesowych na Mazowszu, a jednocześnie kulturalna wizytówka miasta. To w Józefowie przez ponad 20 lat mieszkał i tworzył Tadeusz Nalepa – założyciel legendarnego zespołu Breakout, nazywany również "Ojcem polskiego bluesa". Celem festiwalu jest kultywowanie pamięci o wielkim bluesmanie oraz popularyzacja muzyki bluesowej i gatunków pokrewnych tj. jazz, gospel, rock.

Nowatorska i energetyczna, a przy tym z nutą nostalgii – taka będzie tegoroczna, jubileuszowa edycja Festiwalu.

Pierwszy koncert, 2 września, zagra znany festiwalowej publiczności Kraków Street Band. Grupa z Krakowa urzeka swobodą, świeżością i pozytywną energią, nic więc dziwnego, że zdobywa coraz większą popularność w kraju i za granicą.

Zespół został wybrany spośród wszystkich wykonawców, którzy do tej pory wystąpili na Festiwalu jako reprezentant najciekawszej, najbardziej energetycznej i inspirującej odmiany muzyki bluesowej – bluesa ulicznego. Krakowska grupa już raz porwała józefowską widownię – podczas VII edycji Festiwalu odbywającej się pod hasłem „Street blues” (nadawanie poszczególnym edycjom motywów przewodnich to cecha wyróżniająca „Lep na Bluesa” spośród festiwali bluesowych).

Kolejne koncerty w tegorocznym programie będą ściśle związane z patronem Festiwalu – Tadeuszem Nalepą. Ten legendarny muzyk, nazywany „Ojcem polskiego bluesa” przez blisko dwie dekady mieszkał i tworzył w Józefowie. By kultywować pamięć o nim i popularyzować bluesa oraz gatunki pokrewne, w 2009 r. powołano do życia Festiwal „Lep na Bluesa”.
W tym roku, wyjątkowym, bo jubileuszowym, obecność Tadeusza Nalepy zostanie zaakcentowana jeszcze wyraźniej niż zwykle. Do udziału w Festiwalu zostali zaproszeni artyści, którzy na różnych etapach towarzyszyli mu w muzycznej drodze.

Piotr Nowak, który wystąpi z zespołem w Józefowie 8 września współtworzył z Tadeuszem Nalepą legendarne grupy Blackout i Breakout, a prywatnie był jego przyjacielem. W hołdzie dedykuje mu utwór pt.: „Pamięć”.

Festiwal zakończy się koncertem „Legendarni muzycy Tadeusza Nalepy”. Zagrają byli członkowie formacji Breakout: Krzysztof Dłutowski, Zbigniew Wypych, Winicjusz Chróst oraz muzycy z Free Blues Band: Andrzej Malcherek i Dariusz Kamiński. Zespół ten towarzyszył Tadeuszowi Nalepie kilkadziesiąt razy, w tym podczas ostatniego koncertu artysty, w Trzyńcu w Czechach w 2006 roku.
W festiwalowej supergrupie zagra również Kazimierz Pabiasz, który w 2013 r. reaktywował zespół Breakout w starym składzie. Muzycy, tym razem jako OldBreakout, po raz pierwszy od wielu lat spotkali się na jednej scenie właśnie na Festiwalu „Lep na Bluesa” (V edycja –„Blues łączy pokolenia”).

Wydarzenia towarzyszące tegorocznym koncertom to: zbiorowa wystawa fotografii Grzegorza Muczke, Zbyszka Jędrzejczyka, Piotra Salwy i Jerzego Andrasiaka oraz plakatów ze wszystkich edycji festiwalu oraz wystawa zbiorów i pamiątek kolekcjonerskich „Galeria na wsi Niebrów” prezentująca kolekcję okładek płytowych zespołu Breakout w formie szklanych kafli podpisanych przez wszystkich autorów (8 września).

Nad wysokim poziomem artystycznym Festiwalu jak co roku czuwa społeczny komitet organizacyjny, w którego skład weszli znajomi i przyjaciele Tadeusza Nalepy, mieszkający w okolicy muzycy związani z bluesem: Urszula Kałuszko, Andrzej Sołtysik, Tomasz Miturski, Grzegorz Muczke oraz Zbigniew Jędrzejczyk i przede wszystkim nasi Goście Honorowi – Grażyna Dramowicz-Nalepa oraz Bogdan Loebl – autor tekstów do piosenek artysty.

Tegoroczna edycja Festiwalu współfinansowana jest ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego