GODZ. 18:00
Anasia Maeda jest dwudziestokilkuletnią Tanzanką. Pochodzi z wioski Tema, położonej na zboczach Kilimandżaro. Urodziła się w wielodzietnej rodzinie, szybko osieroconej przez ojca. Aby podołać wyzwaniom codzienności, matka oddała 15-letnią Anasię na wychowanie do zaprzyjaźnionego małżeństwa, którego własne dzieci dorosły już i zaczęły samodzielne życie poza domem. Dzięki temu, jak sama mówi, ma dziś nie jedną, ale dwie matki i drugiego ojca. To właśnie „nowi rodzice” umożliwili jej ukończenie szkoły średniej, a następnie lokalnego college’u dla przedszkolanek. Anasia od najmłodszych lat, pomagając mamie w opiece nad rodzeństwem, wiedziała, że w przyszłości będzie pracować z małymi dziećmi. Z obu domów wyniosła przekonanie, że edukacja to szansa na lepsze życie. Jest to szczególnie prawdziwe w Afryce, gdzie niezdanie z klasy do klasy często oznacza, że szkolny mundurek i buty przejmuje młodsze rodzeństwo.
Dziś, dzięki wytrwałości i pomocy kilku osób, Anasia prowadzi własne przedszkole. „Glorious Kindergarten” zaczęło przyjmować pierwsze dzieciaki w styczniu 2017. Na początku było ich 5, pod koniec roku już 30, a obecnie jest ich około 70! Przedszkole mieści się w wynajętym od pobliskiego kościoła blaszanym baraku. Anasia marzy, że w przyszłości uda jej się go zamienić na murowany budynek otoczony pięknym ogrodem, w którym dzieci będą mogły spędzać tyle czasu, ile zechcą. Prowadzenie przedszkola wymaga wiele wysiłku i trudno to pogodzić ze wszystkimi codziennymi trudami i dylematami. Mimo to udało jej się, wzorem własnego doświadczenia, wziąć na wychowanie jedną ze swoich uczennic. W ten sposób, czuje, że spłaca swój dług wdzięczności.

MAŁGORZATA (GONIA) ZDUŃCZYK urodzona w 1967 r. w rodzinie fotografów. Naukę fotografii pobierała zarówno od rodziców, jak i w Związku Polskich Artystów Fotografików, New York Institute of Photography, Prywatnej Akademii Tomasza Tomaszewskiego, Warszawskiej Szkole Fotografii.
Od ponad 25 lat odkrywa Afrykę. Łączy swoje pasje, fotografię i Afrykę, realizując szereg projektów fotograficznych oraz w zakresie pomocy rozwojowej .
Jej prace znajdują się w prywatnych zbiorach zarówno w Polsce jak i w Afryce. Przedstawiane były w Galerii Obok ZPAF, galeriach prywatnych i w ramach imprez organizowanych m.in. przez National Geographic Polska, Ambasadę Wielkiej Brytanii, Forum Polsko-Kenijskie oraz Fundację PEAEF.


Jest fotografem z wieloletnim doświadczeniem oraz współzałożycielką Fundacji Ekonomicznej Polska-Afryka Wschodnia. Fundacja od ponad 10 lat prowadzi projekty rozwojowe w Afryce Wschodniej. W tym okresie zrealizowała około 30 projektów, w których uczestniczyło łącznie kilkanaście tysięcy osób.

Wstęp wolny.
Miejsce: Galeria RAMA MOK.