Festiwal Bluesowy im. Tadeusza Nalepy „Lep na Bluesa” 
 VI edycja „Korzenie Bluesa”



Idea festiwalu

Tadeusz Nalepa blisko 20 lat mieszkał i tworzył w Józefowie. Tu właśnie powstały jego największe przeboje, które weszły do historii polskiego bluesa. Józefów poczuwa się do obowiązku kultywowania pamięci o Tadeuszu Nalepie, twórczości i roli jaką odegrał w rozwoju muzyki bluesowej w Polsce. W dniach 13 - 28 września 2014 r. w Józefowie już po raz szósty odbędzie się Festiwal jego imienia.
Tradycją „Lepu na Bluesa” jest nadawanie poszczególnym edycjom tematów przewodnich. Tegoroczna upłynie pod hasłem „Korzenie Bluesa”. Celem wydarzenia w tej odsłonie będzie prześledzenie związków bluesa i gospel, gatunków jednocześnie sobie bliskich i dalekich, wymienianych jednym tchem, jako muzyki, od której zaczęła się historia jazzu, RnB, rocka, soulu, hip hopu.

Dlatego oprócz zespołów bluesowych: Nocnej Zmiany Bluesa, Chołody Blues Trio, The Rhytm Chiefs (Holandia) na Festiwalu wystąpią chóry gospel: Mienia River Gospel Choir oraz Sienna Gospel Choir. Po raz pierwszy w swojej historii, wydarzenie wyjdzie poza scenę organizatora – Miejskiego Ośrodka Kultury. Koncerty gospel odbędą się kościołach, w środowisku naturalnym dla tego gatunku muzycznego. W tym roku postanowiono również przywrócić zasadę, aby każdy z zespołów bluesowych, wykonał podczas koncertu co najmniej jeden utwór Tadeusza Nalepy. Będzie to hołd dla patrona Festiwalu, a jednocześnie ciekawe wyzwanie, szczególnie dla muzyków z zagranicy.

Festiwal zainauguruje wernisaż wystawy fotograficznej Zbigniewa Jędrzejczyka, a na zakończenie, 28 września, odbędzie się bluesowy jam session z udziałem zespołów bluesowych oraz zaproszonych muzyków. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny.

Nad wysokim poziomem artystycznym Festiwalu jak co roku czuwa społeczny komitet organizacyjny, w którego skład weszli znajomi i przyjaciele Tadeusza Nalepy, mieszkający w okolicy miłośnicy bluesa: Urszula Kałuszko, Andrzej Sołtysik, Tomasz Miturski, Grzegorz Muczke, śp. Krzysztof Dąbała oraz Zbigniew Jędrzejczyk.

Patroni Honorowi: Burmistrz Miasta Józefowa Stanisław Kruszewski, Grażyna Dramowicz-Nalepa, Bogdan Loebl, Grzegorz Markowski.

Organizator: Miejski Ośrodek Kultury w Józefowie
Koordynator Festiwalu: Maria Jarząbek, tel. 22 789 20 26, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Kontakt dla mediów: Julia Sienkiewicz, tel. 22 789 22 84, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Kommitet organizacyjno-programowy

 

1.    Grażyna Dramowicz-Nalepa   
2. Bogdan Loebl      – autor tekstów
3. Andrzej Sołtysik      – przedstawiciel Polskiego Stowarzyszenia Bluesa
4. Tomasz Miturski      – muzyk
5. Krzysztof Dąbała      – muzyk
6. Grzegorz Muczke      – artysta malarz
7. Urszula Kałuszko      – przedstawiciel Otwockiego Towarzystwa Bluesa i Ballady
8. Zbigniew Jędrzejczyk      – dziennikarz radiowy i prasowy specjalizujący się w tematyce muzyki bluesowej
9. Danuta Wojciechowska      – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Józefowie.


 


Program festiwalu

13.09 (sobota)
godz. 18:00
Rozpoczęcie festiwalu.
Wernisaż wystawy fotograficznej „Skrzyżowanie Bluesowych Dróg” Zbigniewa Jędrzejczyka.
Miejsce: Galeria WEJŚCIE i Galeria RAMA MOK (MOK Józefów)

godz. 19:00
I koncert bluesowy – Zespół „Nocna Zmiana Bluesa” i Sławek Wierzcholski
Miejsce: sala widowiskowa MOK (MOK Józefów)

14.09 ( niedziela)
godz. 18:00 (po mszy św. o godz. 17:00)
Koncert muzyki gospel w wykonaniu „Mienia River Gospel Choir”
Miejsce: Kościół pw. Św. Maksymiliana Marii Kolbego, ul. Malinowskiego 34, Józefów

20.09 (sobota)
godz. 18:00
II koncert bluesowy – Zespół „Chołody Blues Trio”
Miejsce: sala widowiskowa MOK (MOK Józefów)

21.09 (niedziela)
godz. 19:00 (po mszy św. o godz. 18:00)
Koncert muzyki gospel w wykonaniu „Sienna Gospel Choir
Miejsce: Kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej, ul. Piotra Skargi 24, Józefów

27.09 (sobota)
godz. 18:00
III koncert bluesowy – Zespół „The Rhythm Chiefs” z Holandii
Miejsce: sala widowiskowa MOK (MOK Józefów)

28.09 (niedziela)
godz. 17:00 – 20:00
Koncert zespołu OLDBREAKOUT i Jam Session z udziałem zespołów bluesowych oraz zaproszonych muzyków.
Miejsce: sala widowiskowa MOK (MOK Józefów)

Na wszystkie wydarzenia WSTĘP WOLNY.


Wernisaż wystawy fotograficznej Zbigniewa Jędrzejczyka

Wystawa prezentuje szeroko temat muzyki bluesowej. Znajdziemy tam zdjęcia muzyków pochodzących z różnych krajów, występujących w Stanach Zjednoczonych i w Polsce. Będziemy mieli możliwość „zajrzenia” zarówno do dużych sal koncertowych, jak i do małych, kameralnych klubów bluesowych, wielkich festiwali, oraz małych, goszczących nieraz kilkadziesiąt osób, pojedynczych koncertów. Oprócz zdjęć o doskonałej artystycznej wymowie znajdziemy tam też prace niekoniecznie doskonałe technicznie, ale o historyczno-dokumentalnym charakterze. Przedstawiają one postaci legendarne, które przeszły już do chlubnej historii bluesa, a także artystów mało znanych, pozostających w cieniu świateł wielkich scen. Zdjęcia powstawały więc w różnych, nieraz specyficznych warunkach…
Zbigniew Jędrzejczyk – ilustrowaniem muzyki zdjęciami zajmuje się od lat 70-tych, kiedy to pod okiem Marka Karewicza rozpoczął edukację fotograficzną w Foto Klubie Riviera – Remont. Po powrocie do kraju pięć lat temu, zajął się fotografią w środowiskach artystycznych oraz podjął stałą współpracę reportersko-dziennikarską z agencjami koncertowymi, wytwórniami płytowymi oraz z fachowym kwartalnikiem bluesowym „Twój Blues”. Fotografią reportażową oraz muzyczną zajmował się zarówno w kraju, jak i za granicą. W USA współpracowała na stałe ze środowiskiem jazzowym i bluesowym w Nowym Jorku i Salt Lake City, oraz periodykami polonijnymi i branżowymi. Był aktywnym członkiem Polish American Art. Society, brała udział w szeregu zbiorowych oraz kilku indywidualnych wystawach fotograficznych w Nowym Jorku, New Jersey i Kanadzie. Od 1995 roku jest redaktorem radiowym o wyraźnym charakterze bluesowym. Prowadzi w internetowym radiu Wnet audycję bluesową „Crossroads”. W warszawskim Radiu dla Ciebie, wspólnie ze Sławkiem Wierzcholskim stworzył szereg audycji bluesowych opowiadających o okolicach bluesa. Stworzyło to niejako odskocznię od jego audycji, które traktują raczej o klasycznym, nierzadko archaicznym bluesie, sięgającym korzeni tego gatunku. Od 1968 roku jest zagorzałym i nieco zwariowanym kolekcjonerem płyt. Jego zbiór opiewa na około 1500 płyt winylowych i drugi tyle CD. Nie będąc profesjonalnym muzykiem gra z przyjaciółmi bluesa w zespole „Blues Time”. Oprócz tego ewidentnego szaleństwa muzycznego, stara się w miarę możliwości podróżować po świecie. Udało mu się odwiedzić wiele krajów w Europie, kilka w Ameryce Pd, no i wszystkie trzy na kontynencie północno-amerykańskim.
„Zawsze ciągnie mnie gdzieś w świat, gdzie czekają wspaniałe tereny, piękne krajobrazy, nieoczekiwane przygody, ciekawi ludzie i naturalnie – ich fascynująca muzyka…..”
Zbigniew Jędrzejczyk


Nocna Zmiana Bluesa & Sławek Wierzcholski

Sławek Wierzcholski – jeden z najpopularniejszych polskich wykonawców, twórca „Nocnej Zmiany Bluesa”. Dwieście wydanych płyt zespołu, nagrania z amerykańskimi gwiazdami bluesa, koncerty supportujące gwiazdy bluesa światowego formatu: BBKing czy Blues Brothers. Kilka tysięcy koncertów w Polsce i w całej Europie, a także w USA, a nawet w Zimbabwe.
Choć zaczynali jako ortodoksyjni bluesmeni, w trakcie ćwierćwiecza działalności, Sławek i jego zespół wykreowali własny, niepowtarzalny styl bazujący na akustycznym instrumentarium, będący fuzją bluesa, folku, jazzu i piosenki autorskiej. Sławek jest autorem całego repertuaru grupy i kilku prawdziwych przebojów, jak „Szósta zero dwie”, „Blues mieszka w Polsce”, „Chory na bluesa”.
„Nocna Zmiana Bluesa” to już klasyka, a Sławek Wierzcholski to wirtuoz harmonijki i dwóch popularnych podręczników gry na tym instrumencie. Jest także dziennikarzem radiowym i prasowym, organizatorem festiwali bluesowych a przede wszystkim człowiekiem „Chorym na bluesa”. Ich koncerty to wspaniałe przeżycie, duża dawka energii, radości, ale także refleksji, to połączenie wieloletnich doświadczeń z młodzieńczą energią, którą muzykom i słuchaczom daje blues.
Skład zespołu:
- Sławek Wierzcholski: śpiew, harmonijka ustna
- Marek Dąbrowski: gitara akustyczna
- Witold Jąkalski: gitara slide
- Piotr Dąbrowski: akustyczna gitara basowa, śpiew
- Grzegorz Minicz : perkusja


Chołody Blues Trio

Zespół powstał w 1998 roku i jest kontynuacją poprzedniej formacji Przemek Harmonic Blues. Przemek Chołody to jeden z najbardziej utalentowanych muzyków bluesowych w Polsce i Europie. W swojej grze łączy to co najważniejsze w bluesie czyli improwizację i swobodę wypowiedzi, a przy tym nieziemsko swinguje. Opanował niezwykłą sztukę gry unisono harmonijki z gitarą. Ta szczególna umiejętność wyróżnia go spośród wielu muzyków w Europie i poza kontynentem. Częste brzmienie gitary, harmonijki i solidna sekcja w tle to charakterystyka brzmienia zespołu, z którym ostatnio występują klawiszowcy.
Z zespołem Przemka Chołodego występowali gościnnie Sławek Wierzcholski, Tadeusz Pocieszyński i jazzowy saksofonista Marcin Ślusarczyk. Sam Chołody pojawiała się na scenie obok takich muzyków jak. Wspólnie z Tadeuszem Nalepą nagrywał muzykę do filmu SPONA. Współpracował również z Magdą Piskorczyk. W 2004r Przemek Chołody został wyróżniony na festiwalu FAMA w Świnoujściu, zespół CHOŁODY BLUES TRIO koncertował między innymi w klubach na wybrzeżu oraz festiwalach w Gdyni, Lubaczowie i Toruniu. W latach 2007-2012 Przemek występował z zespołem Stare Dobre Małżeństwo.

Na Festiwalu CHOŁODY BLUES TRIO zagra w składzie:
Przemek Chołody - gitara, śpiew, harmonijka
Piotr Głudkowski- gitara basowa
Przemek Cioch - werbel, perkusja


The Rhythm Chiefs

The Rhythm Chiefs to 3 osobowy zespół, który powstał w 2003 roku w Holandii w Dordrecht. Muzycznie The Rhythm Chiefs od 10 lat niezmiennie porusza się w obszarach będących mieszaniną gatunków takich jak blues bluegrass, rock'n'roll, rockabilly, a także jazz i funk. Członkowie bandu są absolwentami Konserwatorium w Rotterdamie. Zespół jest częstym gościem lokalnych i krajowych stacji radiowych w rejonie Beneluxu. Znani są również z niezliczonej ilości koncertów w klubach i na festiwalach. W Polsce gościli w 2007 roku na Thank’s Jimi festiwal we Wrocławiu oraz kilku występach klubowych. W 2013 roku pojawili się na Suwałki Blues Festiwal. Środowiskiem, w którym zespół sprawdza się najbardziej jest scena i występy live. W ich repertuarze znajdują się kompozycje własne oraz wiele znanych standardów gatunku blues/rock. Pomimo, że w ciągu swojej historii zespół wystąpił kilkaset razy na żywo, to w swoim dorobku ma tylko jedną płytę studyjną nagraną w 2008 roku zatytułowaną „Ships of Wonder”. Nakład płyt został dawno wyczerpany, więc jedyną drogą do zapoznania się z ich magiczną muzyką jest koncert live.


Sienna Gospel Choir

Sienna Gospel Choir to żywiołowy chór grający muzykę gospel, która niesie ludziom radość i duchowe ukojenie. Chór powstał w 2001 roku i już rok później zdobył pierwszą nagrodę na Festiwalu Muzyki Chrześcijańskiej w Kwidzynie. Przez 12 lat swojej działalności Sienna Gospel Choir brał udział w wielu znaczących wydarzeniach muzycznych, dużych festiwalach w Polsce i za granicą, był wielokrotnie angażowany przy produkcji programów radiowych i telewizyjnych oraz chętnie działał na rzecz lokalnych i ogólnopolskich akcji charytatywnych.
W Sienna Gospel Choir śpiewa ponad 50 osób, które łączy wspólna miłość do muzyki gospel oraz ponaddenominacyjny charakter chóru. Chór współpracuje z wieloma utalentowanymi wokalistami i instrumentalistami.
Anna Bajak – dyrygent, założycielka Sienna Gospel Choir. Kompozytor muzyki do spektakli dziecięcych i młodzieżowych, od wielu lat związana z Teatrem Muzycznym Tintilo. Jest kierownikiem artystycznym nagrań płytowych oraz nauczycielem emisji głosu. W 2011 r. otworzyła pierwszą w Polsce wokalno-instrumentalną Szkołę Gospel. To właśnie w jej niesamowitej wyobraźni pojawia się wizja ostatecznego brzmienia, do którego prowadzi cały chór.
Credo zespołu brzmi: Poszukujemy w muzyce radości i siły do walki z codziennymi problemami. Staramy się śpiewać ponad podziałami i ponad ludzkimi słabościami


Mienia River Gospel Choir

Mienia River Gospel Choir to amatorski chór działający przy GOK w Wiązownie. Nie jest ogromną grupą, za to każda osoba wnosi wiele do ich wspólnoty. Chór powstał w 2009 roku pod przewodnictwem Przemysława Kociszewskiego. W 2012 r dyrygent Kociszewski zmarł i opiekę nad chórem objęła Malwina Borkowicz. W swoim repertuarze chór posiada klasyczne melodie gospel, jak i współczesne utwory. Mają za sobą liczne występy, m.in. na Powiatowym Przeglądzie Chórów w Otwocku, w Archikatedrze Warszawskiej przed arcybiskupem warszawskim i na wielu imprezach plenerowych. Są grupą miłośników muzyki, w szczególności gospel, ale także wyjątkową grupą przyjaciół.
Malwina Borkowicz – to młoda, ale doświadczona instruktorka, obecnie studentka III roku wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej w Łodzi. Prowadziła zarówno zajęcia muzyczne dla dzieci, jak i warsztaty z emisji głosu dla dorosłych. Opiekowała się Wiązowskim Teatrem Amatorskim działającym przy GOK, przygotowywała wokalnie aktorów do przedstawienia „Skrzypek na dachu”, a także autorskiego musicalu „Mistrz i Małgorzata”. Mienia River Gospel Choir prowadzi od września 2012r , stara się stale rozwijać zespół i pokazywać go coraz szerszej publiczności.


Oldbreakout

Reaktywacja kultowego zespołu w kultowym składzie stała się faktem. To grupa BREAKOUT zgodnie z przesłaniem wynikającym z jej nazwy, przełamała stereotyp ówczesnej stylistyki muzyki gitarowej i była pomostem pomiędzy "bigbitem" i rock&rollem lat sześćdziesiątych, a późniejszą muzyką rockową i bluesrockową. To oni jako pierwsi przedstawiciele tego gatunku muzyki, brawurowymi partiami instrumentalnymi Włodzimierza Nahornego, zaczęli flirtować z jazzem. To BREAKOUT w roku 1968, tuż po powrocie z pierwszego tourne po krajach Beneluxu, był w Polsce prekursorem ciężkiego, potężnego brzmienia wydobywanego z w dziewiczej w naszym kraju w tamtych czasach aparatury. To grupę BREAKOUT uważać można za prekursora rodzimego bluesrocka i postawić obok światowych "ikon" tego gatunku, takich jak – John Mayall i jego "Bluesbreakers", Alexis Corner, czy "Ten Years After". 
Formację OLDBREAKOUT tworzą współzałożyciele zespołu: Józef Hajdasz /perkusja/, Krzysztof Dłutowski /klawisze/ i jeden z najlepszych polskich bluesmanów harmonijkarzy – Tadeusz Trzciński. Skład uzupełniają muzycy, którzy na trwale wpisali się w historię zespołu – Winicjusz Chróst /gitara/ i Zbigniew Wypych /gitara basowa/. Nowym wokalistą grupy jest śląski bluesman – Kazimierz Pabiasz