O nas
Miejski Ośrodek Kultury w Józefowie jest samorządową instytucją kultury, działającą nieprzerwanie od 1973 roku, usytuowaną w centrum miasta. Wraz ze swoimi placówkami (Dom Nauki i Sztuki oraz Klub Rodzinny „Hydrofornia”, Klub Młodzieżowy „Port”) tworzy spójny system organizacji i koordynacji działań kulturalnych w mieście.
W swojej pracy kieruje się promocją kultury ambitnej i wartościowej, podnoszeniem, jakości życia kulturalnego i kulturalnej świadomości mieszkańców miasta i regionu. Ośrodek tworzy wokół siebie przestrzeń otwartą dla wszystkich pokoleń. Przestrzeń, która inspiruje do twórczych działań, przestrzeń eksperymentów i poznawania siebie poprzez sztukę, przestrzeń dialogu i tolerancji. Dzięki przewijającym się wystawom, koncertom, spektaklom, festiwalom, spotkaniom z poezją i filmem oraz całym szeregiem działań interaktywnych tworzy artystyczny krajobraz, który cały czas tętni życiem. Siła Ośrodka tkwi w sile i kreatywności mieszkańców oraz małym, ale świetnym zespole pracowników, budującym, na co dzień lokalne partnerstwa. Miejski Ośrodek Kultury szuka stale własnej odrębności. Lubi się wyróżniać tak nowoczesnym zarządzaniem, jak i umiejętnym łączeniem tradycji ze współczesnością.
Pracuje metodą projektów interdyscyplinarnych, organizuje przedsięwzięcia międzypokoleniowe. W sztuce współczesnej zapoznaje z nowymi trendami sztuki medialnej i multimedialnej, sztuki przestrzeni publicznej, designu itp. Współpracuje z każdym środowiskiem, instytucją lub organizacją, która chce aktywnie uczestniczyć w życiu kulturalnym miasta. Często goszczą w nim uznani artyści jak: Leszek Możdżer, Wojciech Cejrowski, Grzegorz i Patrycja Markowscy, Anna Seniuk, Irena Jarocka, Ewa Kuklińska, Zbigniew Wodecki, Krystyna Prońko, Robert Rozmus, Jacek Wójcicki, Grzegorz Turnau i zespoły: „Bracia”, Zakopower i Kroke oraz ambasadorowie wielu krajów podczas spotkań z kulturą innych narodów. Organizuje nietuzinkowe wydarzenia artystyczne jak: Mazowieckie Forum Kultury i Biznesu, Festiwal Niezwykłych Instrumentów, Festiwal Najpiękniejszych Tańców Świata, Ogólnopolski Festiwal Bluesowy im. Tadeusza Nalepy „Lep na Bluesa” czy Festiwal Otwarte Ogrody.
Jest niezaprzeczalnym liderem wśród domów kultury w powiecie otwockim, znanym również w Warszawie, a często słychać też o nim w różnych częściach naszego kraju.