Miejski Ośrodek Kultury

w Józefowie

Powrót do strony głównej

Idea festiwalu

Lep na bluesa - 2016 - plakat

Lep na bluesa - 2016 - plakat

Festiwal „Lep na Bluesa” to jedno z ważniejszych wydarzeń bluesowych w tej części kraju, a jednocześnie kulturalna wizytówka miasta. To w Józefowie przez ponad 20 lat mieszkał i tworzył Tadeusz Nalepa – założyciel legendarnego zespołu Breakout, nazywany również "Ojcem polskiego bluesa". Naszym założeniem jest kultywowanie pamięci o wielkim bluesmanie oraz popularyzacja muzyki bluesowej i gatunków pokrewnych tj. jazz i gospel. Festiwal prezentuje najwybitniejszych muzyków polskiej sceny bluesowej oraz uzdolnionych młodych artystów, w tym ciekawych gości z zagranicy, za każdym razem z dużym sukcesem frekwencyjnym.
Każdą edycję Festiwalu wyróżnia inny motyw przewodni w VIII chcemy przybliżyć dynamiczną, nieujarzmioną i taneczną odmianę bluesa, stąd nasz wybór i nazwa: ”Dance Blues”. Tą ekspresyjną formę poznamy dzięki zespołom, które zaprosiliśmy do współpracy przy tej edycji Festiwalu. Wystąpią dla nas: Mike Gowin z Zespołem, Zespół „Blues Bazar”, Zespół „Epicentrum” oraz Zespół „Oldbreakout”
Tegoroczną edycję festiwalu poprowadzi: Zbigniew Jędrzejczyk – redaktor magazynu „Twój Blues” i radiowej audycji „Crossroads”. Od 2014r - wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Bluesowego.
Wydarzenia towarzyszące to wystawa fotograficzna Piotra Salwy a także jam session z udziałem zespołu Blues Time oraz zaproszonych muzyków. Nad wysokim poziomem artystycznym Festiwalu jak co roku czuwa społeczny komitet organizacyjny, w którego skład weszli znajomi i przyjaciele Tadeusza Nalepy, mieszkający w okolicy muzycy związani z bluesem: Urszula Kałuszko, Andrzej Sołtysik, Tomasz Miturski, Grzegorz Muczke oraz Zbigniew Jędrzejczyk i przede wszystkim nasi Goście Honorowi – Grażyna Dramowicz-Nalepa, Bogdan Loebl – autor tekstów do piosenek artysty oraz Grzegorz Markowski – solista zespołu „Perfect”.